MŚP — małe i średnie przedsiębiorstwa — to głównie dla nich przeznaczone są pieniądze z największego w historii Unii Europejskiej programu finansowania badań naukowych i innowacji HORYZONT 2020, a szczególnie z dedykowanego im narzędzia Instrument MŚP.
Horyzont 2020 i jego Instrument MŚP
17 czerwca 2015 roku mija kolejny termin naboru w ramach narzędzia Instrument MŚP. Jest to mechanizm tworzący nowe możliwości biznesowe. Europa, wobec stojących przed nią wyzwań społecznych, dąży do wzmocnienia produktywności i innowacyjności MŚP tak, aby były konkurencyjne i miały jak największą skłonność do rozwoju.
Małe i średnie przedsiębiorstwa chcące inwestować w innowacje zazwyczaj nie mają na to własnych zasobów. Ze względu na ryzyko, jakie niosą ze sobą innowacje, nie mogą też liczyć na finansowanie komercyjne lub zaangażowanie inwestorów. Instrument MŚP jest właśnie wypełnieniem luki w zakresach: finansowania na wczesnym etapie, finansowania badań wysokiego ryzyka prowadzonych przez MŚP, a także stymulowania przełomowych innowacji. Instrument MŚP adresowany jest do wszystkich typów innowacyjnych MŚP, wykazujących silne ambicje do rozwoju, wzrostu i umiędzynarodowienia. Ten typ działania ma na celu wsparcie dla wszystkich rodzajów innowacji, w tym innowacji nietechnologicznych, społecznych i usług.
Instrument MŚP — trzy fazy
Instrument MŚP podzielony został na trzy fazy wspierające kolejne etapy realizacji projektu:
Faza 1. — jej celem jest udzielenie ryczałtowej dotacji w wysokości 50 000 € m.in. na: ocenę potencjału technicznego i komercyjnego projektu, ocenę wykonalności koncepcji, ocenę ryzyka, zarządzanie prawami własności intelektualnej oraz poszukiwanie partnerów do współpracy. Rezultatem Fazy 1. będzie przygotowanie biznes planu kwalifikującego do Fazy 2.
W Fazie 2. dotacje na poziomie 70% wydatków kwalifikowanych od 0,5 do 2,5 mln € mogą zostać udzielone na: prototypowanie, pilotaż innowacyjnych procesów, produktów i usług, miniaturyzację konstrukcji produktów, planowanie i rozwój skalowania (segmenty rynku, procesy itp.), powielanie rynkowe. Rezultatem Fazy 2. będzie przygotowanie biznes planu kwalifikującego do Fazy 3.
Faza 3. to faza komercjalizacji, w której nie przewidziano bezpośredniego dofinansowania, ale szereg działań wspierających: uproszczony dostęp do dłużnych i kapitałowych instrumentów finansowych, jak również innych zasobów, na przykład w zakresie ochrony praw własności intelektualnej. Faza ta to także szkolenia i mentoring oferowane małym i średnim przedsiębiorstwom przez ekspertów.
Aby startować w ramach Instrumentu MŚP, wnioskodawca musi zadeklarować i uargumentować gotowość technologiczną projektu na poziomie minimum 6 — Dokonano demonstracji w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.
Obszary wsparcia
Obszary, które mogą liczyć na wsparcie w ramach narzędzia Instrument MŚP to:
- technologie informatyczne,
- nanotechnologie, materiały zaawansowane technologicznie oraz zaawansowane technologie produkcji,
- kliniczna walidacja biomarkerów oraz urządzenia diagnostyki medycznej,
- efektywne środowiskowo i eko-innowacyjne rozwiązania w zakresie produkcji żywności,
- rozwiązania w zakresie tzw. blue growth (korzystanie z zasobów mórz i oceanów),
- niskoemisyjne źródła energii,
- innowacyjne technologie w sektorze transportu,
- eko-innowacje i efektywne wykorzystanie surowców,
- biotechnologia,
- rozwiązania w zakresie ochrony ważnej infrastruktury miejskiej przed zagrożeniami (np. terrorystycznymi),
- technologie kosmiczne.
Terminy:
Wnioski są oceniane na bieżąco w ramach poszczególnych etapów . Po złożeniu wniosku w systemie internetowym jest on przekazywany do eksperta, który od razu ocenia wniosek. Kolejny wniosek można złożyć dopiero po uzyskaniu informacji o ocenie złożonej aplikacji. Najbliższe terminy składania wniosków:
- Faza 1:
— 17 września 2015 r.
— 25 listopada 2015 r. - Faza 2:
— 17 września 2015 r.
— 25 listopada 2015 r.
Komentowanie jest wyłączone.